Nákupy, ceny, peníze v USA
V předchozím článku jsem se zmínila o vstupném do kina, tak teď napíšu rovnou celý článek o tom, jak to tu vypadá z pohledu cen, nákupů a tak. Hned na začátek musím připomenout základní pravidlo – nic nelze přepočítávat do českých korun! Kdybych to dělala, tak se z toho zblázním :)
Jako au pair máme ze zákona stanovený plat 195,75 dolarů na týden + stravu a ubytování zdarma. Některé rodiny platí přesně tuto částku, některé to zaokrouhlují na rovných 200 dolarů.
O tom, jestli se s tím dá v klidu vyjít nebo ne, se mezi au pair hodně debatuje. Hodně záleží, co všechno si au pair z toho musí platit. Mezi tyto „poplatky“ počítám mobil, projetý benzín nebo měsíční posilovnu. Naštěstí moje rodina mi všechny tyto „extra“ věci platí, takže to kapesné v mém případě je opravdu jen pro mě. Nicméně i tak si z toho člověk šetří na daně (ty budu naštěstí platit až příští rok), na cestování, platí si z toho zábavu, oblečení a tak.
Zajímavostí je, že uvedené ceny na cenovkách jsou bez daní, ty si k tomu člověk musí připočítat. Třeba zezačátku mi to dělalo docela problémy, když jsem podle cenovky chtěla zaplatit 5 dolarů a oni po mě chtěli víc. Nechápala jsem proč, postupem času jsem na to přišla :)
Tak čím teď začít… Asi tím základním – jídlo a pití. To je tady oproti ČR dražší. Jdu do obchodu, nakoupím chleba, mléko, ovoce, zeleninu, jogurty a minimálně 100 dolarů tam nechám. Co se týče stravování v restauracích, existují různé typy restaurací a od toho se to odvíjí. Když to vezmu v průměru, za hamburger s hranolky (jejich klasiku) zaplatím tak 12-15 dolarů, za pivo Stellu 6,5 dolarů (je to však dražší pivo, jsou tu i levnější, ale ne tak dobrý :)). V supermarketech se dá ušetřit díky věrnostním kartám, slevovým kuponům a tak. Na to tady jsou fakt docela zatížení, vlastně i já mám do každého obchodu kartu, kde mi nabíhají body a pak v závislosti na to různé slevy. Jinak třeba ceny ve Starbucks – malé latté za 3 dolary.
Co se týče zábavy a různých služeb, jak jsem psala. Kino je za 12 dolarů, posilovnu má au pair za 46 dolarů na měsíc, knihovna je zdarma. Do muzeí, galerií a tak jde vychytat různé akce a slevy. Kadeřníci jsou tu dražší, pošta zhruba jako u nás.
Doprava je tady taky dražší než u nás, ale zase je to spojené s lepší kvalitou. Třeba vlaky jezdí na čas, jsou čisté a tak. Cesta z Greenwich do City je za 10 dolarů. Vlaky jsou všeobecně dražší než autobusy, takže je lepší cestovat busem na delší vzdálenosti. Benzín do auta stojí 4 dolary/1 galon (cca 3,8 litrů).
Co dál… Ano, slavné ceny oblečení :) Hrozně moc záleží, kam člověk jde nakupovat, což je stejné všude, ať už v ČR, v Anglii nebo tady. V běžném obchodě mi nepřijde, že by ty ceny byly rapidně nižší než u nás. No ale existují tu „výprodejové“ obchody, kde jde sehnat značkové oblečení „za hubičku“. Mluvím třeba o Marshalls, kam pravda, docela často chodím. Obchody tam posílají staré kolekce a člověk tam může vyhrabat hodně hezké věci za minimální cenu. Celkově obyčejná trička za 5 dolarů, džíny za 25 dolarů. No a pokud člověk nakupuje online, jsou ty ceny samozřejmě taky nižší.
Nevím, co dalšího popsat, tak nějak mě nic nenapadá.. Takže asi na závěr bych si dovolila malé porovnání. Když vezmu Anglii, dostávala jsem 80 liber na týden. Ceny tam jsou srovnatelné jako tady, samozřejmě v librách, ale kino tam taky bylo za 12, pivo za 6, vlak do Londýna a zpět za cca 20. Takže v případě, že jsem šla v pátek do hospody, v sobotu jela do Londýna a v neděli šla na kafe, vážně z toho kapesného moc nezbylo a moc našetřit nešlo… Proto tady mi přijde, že jsou na tom au pair mnohem lépe…